MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty, spacery, spotkania i koncerty. Jest co świętować w Bydgoszczy. To 678. urodziny miasta!

OPRAC.: mc
W piątek przed południem kwiaty pod pomnikiem Kazimierza I Wielkiego złożyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Monika Matowska
W piątek przed południem kwiaty pod pomnikiem Kazimierza I Wielkiego złożyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Monika Matowska Tomasz Czachorowski
19 kwietnia Bydgoszcz świętuje swoje 678. urodziny. W 1346 roku, król Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie Bydgoszczy. Dla mieszkańców zaplanowano z tej okazji wiele atrakcji.

Uroczystości związane z urodzinami Bydgoszczy rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Kazimierza I Wielkiego, który nadał prawa miejskie grodowi nad Brdą. Stało się to 678 lat temu.

Choć początki obecnej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego owiane są mgłą minionych wieków, to jednak według historyków o Bydgoszczy jako o mieście możemy mówić dopiero od 1346 r. Już wcześniej jednak, prawdopodobnie na przełomie X/XI w. powstał gród strażniczy przy brodzie przez Brdę, administracyjnie związany z Kujawami.

Od grodu do miasta Bydgoszczy

"Począwszy od 1327 r. Bydgoszcz była obiektem najazdów krzyżackich i dopiero w 1337 r. król Kazimierz Wielki odzyskał gród i osadę. W planach państwowych władcy Bydgoszcz odgrywała istotną rolę. Jako gród pograniczny miała znaczenie zarówno strategiczne jak i ekonomiczne. Z tego też względu król postanowił nadać grodowi prawa miejskie, co nastąpiło 19 kwietnia 1346 r. w Brześciu Kujawskim", informuje bydgoski ratusz.

Zasadźcami, przyjmującymi przywilej z rąk monarchy byli dwaj Niemcy Johannes Kyesselhuth i jego towarzysz Konrad. W miejscu dotychczasowego grodu wzniesiono zamek starościński a miasto umocniono murami, których krańce opierały się o ramiona Brdy. Pierwotną drewnianą zabudowę miasta trawiły liczne pożary i dlatego w 1547 r. miasto otrzymało mandat królewski nakazujący wznoszenie domów murowanych. Zbudowano też kościoły i klasztory a w początkach XVI w. na środku rynku stanął ratusz.

Wydarzenia w piątek 19 kwietnia z okazji urodzin

19 kwietnia, z okazji urodzin miasta w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wykład Rafała Marcinkowskiego pt. "Polszczyzna w czasach Bartłomieja z Bydgoszczy".

Z kolei o godz. 17 w ramach cyklu „Regionalia” Muzeum Okręgowe zaprosiło na wywiad archeologa prof. Andrzeja Kowalskiego na temat okolic Bydgoszczy w czasach rozkwitu imperium rzymskiego. O tej samej godzinie zaplanowano też spacer z okazji urodzin miasta, będący częścią Projektu Zabytek. Trasa obejmuje część Starego Miasta, Przedmieście Poznańskie oraz Wyspę Młyńską.

Również w piątek w Bibliotece UKW, przy ul. Szymanowskiego 3 gościem UKW oraz AutografEXpo 2024 jest obchodzący jubileusz 50-lecia pracy trenerskiej Marian Drażdzewski, olimpijczyk z Monachium (1972) i 23-krotny medalista MP w wioślarstwie.

Natomiast o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej słuchacze mają okazję wysłuchania koncertu z okazji urodzin królewskiego miasta Bydgoszczy - "Na dwa głosy - najsłynniejsze polskie duety" . Wystąpią m.in. Kuba Badach, Krzysztof Iwaneczko, Agnieszka Twardowska i Małgorzata Chruściel. O godz. 20.30 w Młynach Rothera, ul. Mennica 10 rozpocznie się organizowany przez Miejskie Centrum Kultury koncert zespołu "Koń".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera